hubnutí s vápníkem :)

14. října 2010 v 18:58 | :P |  Triks & Tips
vajíčko
Při řadě studií, při nichž byl zvýšen podíl mléka ve stravě (nejméně tak, aby obsah vápníku činil 1200 až 1300 mg), byl zjišťován větší úbytek hmotnosti, a tak začaly práce na zjišťování mechanizmu tohoto účinku.

Studie na lidských tukových buňkách a na zvířatech ukazují, že vápník může regulovat metabolizmus tuku a energii v těle. Při nízkém příjmu vápníku ve stravě se zvýší množství hormonu kalcitriolu (aktivní forma vitaminu D), který reguluje hospodaření s vápníkem, a také množství parathyroidního hormonu, který zvyšuje obsah vápníku v buňkách. Vědci předpokládají, že intracelulární vápník hraje důležitou roli v regulaci metabolizmu tuků, a sice takovou, že při jeho zvýšené hladině (vyvolané hormony vytvořenými v důsledku nízkého příjmu vápníku) dochází ke zvyšování ukládání tuků a inhibici štěpení tuků v tukových buňkách. Naopak strava s vysokým obsahem vápníku působí proti vytváření těchto hormonů, tím se snižuje množství intracelulárního vápníku, což způsobuje sníženou akumulaci tuku a zvýšené uvolňování tuku z tukových buněk.

Studie ukázaly, že při stravě s dostatečným obsahem vápníku je 24hodinová oxidace (spalování) výrazně vyšší než při stravě s nízkým obsahem vápníku.
A jak to vlastně funguje?

 Vápník zabraňuje buňkám, aby "tloustly" a způsobuje, že tuky spalují. Vysoká hladina vápníku v těle také nedovolí vznik nových tukových buněk a to vše se děje nezávisle na tom, jestli se trápíte na rotopedu, nebo ne. Pozor ovšem na velký a nevhodný příjem kalcia. Ten může vést ke kalcifikaci kostí nebo ledvinovým kamenům. U zdravých lidí však toto riziko nehrozí, neboť vápník je při správné funkci ledvin z těla vylučován.
I když nemůžeme očekávat, že bychom zhubli jenom díky vápníku, pokud budeme myslet na správné složení jídelníčku a hlídat si množství vápníku, riziko přibývání na váze se výrazně sníží a hubnutí nám půjde lépe.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama